Jak wymienić tuleje wahacza?
Wahacze są jednym z najistotniejszych elementów zawieszenia. Nie mniej ważne są mocowane do nich tuleje. Te niewielkie elementy, znane również pod nazwą silentblocków zbudowane są z gumowych i metalowych części. Najważniejszym zadaniem tulei jest tłumienie wszelkich drgań powstających podczas jazdy. Ze względu na dosyć intensywną eksploatację, wymiana tulei wahacza jest czymś, z czym każdy kierowca będzie musiał zmierzyć się chociaż raz.
Jak przebiega proces wymiany tulei wahacza i dlaczego jest konieczna?
Uszkodzenie wahacza w większości przypadków jest równoznaczne z jego zużyciem. Jego powierzchnia pokryta jest gumą, która wraz z biegiem czasu ulega przetarciu. Na skutek intensywnej pracy wahacza guma pokrywająca tuleję staje się coraz cieńsza, przez co ten element nie nadaje się do dalszego użytku. W niektórych przypadkach tuleja ulega uszkodzeniu mechanicznemu. Dzieje się tak na skutek uderzenia twardym elementem.
Jeżeli podczas jazdy pojawi się stukanie słyszalne w zawieszeniu, a podczas ruszania wystąpi szarpanie to znak, że został uszkodzony element układu zawieszenia. Wymiana tulei jest często spotykanym elementem regeneracji wahaczy. Teoretycznie można samodzielnie wymienić ten element, jednak o wiele lepiej jest zlecić to specjalistom, którzy wykonają wymianę szybko i zgodnie ze sztuką.
Pierwszym krokiem wymiany tulei jest demontaż całego wahacza oraz umieszczenie go w specjalnej prasie hydraulicznej. Następnie za pomocą specjalnych stempli należy wypchnąć zużyte tuleje. Kolejnym etapem jest montaż nowych tulei. Przed umieszczeniem ich w wahaczu warto nasmarować je silikonem w sprayu, dzięki czemu proces wbicia ich przebiegnie łatwiej. Po tym kroku wahacz można ponownie zamontować na jego miejscu. Po wymianie tulei należy wyrównać geometrię kół.